čtvrtek 17. března 2016

Makové lívance nebo wafle

Sice v bezlepkové a veganské verzi, ale určitě by šlo nahradit obyčejnou moukou :-). Kdysi toto býval můj oblíbený blog, poslední dobou mi připadá už moc fajnšmekerský, ale občas nakouknu a ejhle máček :-).

Recept zde: Lívance a wafle s mákem - recept


Na kafe, dortík a chlebíček

Taky se Vám už někdy stalo, že jste s dětmi (nebo bez) v centru Prahy poblíž Národní a máte už plné zuby běhání, vyřizování a daly byste někde pauzu na kafe, dortík, na chlebíček? Prostě nic extra, v Café Louvre se s dětmi necítíte ve své kůži? Doporučuji sjet eskalátorem (do stanice metra Národní) na úroveň vlezu do metra, ale projít do Quadria vzdálenějším otočným vchodem. Přímo proti Vám uvidíte příjemný "lepší bufík a cukrárnu" Apetit. Krásný výběr dortíků za rozumné ceny, dokonce možnost pořídit lehčí oběd jako např.obalovaná treska s bramborovým salátem (mám otestováno) atd. Je tu k dispozici pár stolků k posezení. Zkuste a uvidíte.  


pátek 26. února 2016

Obchůdek s dětskýma botama kousek od Anděla

Včera jsem objevila tento malý příjemný obchůdek. Potřebovala jsem bačkory pro Jáchyma a pořídila jsem a taky neoriginál crocsy pro Jonáška. Paní byla příjemná a vstřícná. Mají velký výběr menších velikostí, těch větších (Jony má 35) už méně. Web zde: Kvalitní botičky


Pečená hlíva ústřičná

Ingredience

    • 500 g hlívy ústřičné
    • 2–3 palice česneku, rozdělené na stroužky, ale nevyloupané
    • 1 větší cibule, nakrájená na kolečka
    • 4 lžíce olivového oleje + 2 lžíce másla
    • hrst bylinek (ideální je rozmarýn, tymián, majoránka nebo šalvěj)
    • sůl a hrubě mletý pepř

    NA KAŠI
    • 400 g brambor (varný typ C nebo B)
    • 400 g celeru
    • 200 ml mléka
    • 1 lžíce másla
    • sůl a čerstvě mletý pepř
    • zelené lístky (např. polníček) k podávání

Příprava jídla

Předehřejte troubu na 200 °C. Hlívu očistěte a větší hlavičky natrhejte na menší kusy. Houby vsypte do pekáčku, přihoďte nevyloupané stroužky česneku, nakrájenou cibuli, přidejte olej, máslo, rozmarýn a šalvěj. Osolte, opepřete a vše promíchejte. Dejte do trouby a pečte 30–45 minut.

Mezitím uvařte v osolené vodě brambory s celerem doměkka; trvá to asi 20 minut. Přidejte máslo, přilijte mléko, osolte a opepřete a rozšťouchejte na kaši. Podávejte s pečenou hlívou a ozdobené zelenými lístky.



a můj výkon (varianta s pohankou):



neděle 24. ledna 2016

Inspirace?

Speciálně dnes pro Janu B., ona už bude vědět. Ale třeba i pro někoho dalšího? Inspirace pramení od Kamči, která chudák ani neví, že inspirovala :-).


úterý 12. ledna 2016

Sváteční kuře

Děkuji Darje za inspirativní a úspěšný recept. Mohu doporučit, 6 dětí a dvě matky ohodnotily kompletním snědením! PS: autorem receptu je Hana Michopulu.

INGREDIENCE
·         Voda, 3 l |
·         Máslo, 100 g |
·         Bobkový list, 1 ks |
·         Cukr, 110 g |
·         Sůl, 110 g |
·         Kuře - celé, 1,2-1,5 kg |
POSTUP PŘÍPRAVY

1
Sůl a cukr zalijte litrem vroucí vody, a rozmíchejte, aby se vše rozpustilo. Nemůžete-li odolat nálev okořenit, přidejte I bobkový list a nechejte bezpodmínečně zcela zchladnout. Položte kuře do většího (pětilitrového) hrnce, zalijte jej zbylými dvěma litry studené vody a přilijte i litr zchladlého nálevu. Uložte přikryté do lednice na 24 hodin.
2
Druhý den kuře vyjměte z nálevu a nechejte nejprve okapat na misce, poté osušte utěrkou nebo kuchyňským papírem. Troubu předehřejte na nejvyšší stupeň, jaký máte. Spolu s máslem vložte kuře do pekáče prsíčky dolů, přikryjte poklicí nebo alobalem a pečte 15 minut na maximum. Poté teplotu stáhněte na 180 °C. Po dalších 15 minutách můžete sejmout poklici nebo alobal – kuře teď podstatně změklo (I když ne zdaleka dost) a přichází na řadu kůrčička. Za občasného polévání vypečenou máslovou šťávou pečte dál cca 45 minut, celkem asi hodinu a čtvrt. Někdy v druhé třetině pečení můžete kuře obrátit, aby kůrka zkřupavěla I z druhé strany. Podle potřeby podlévejte v průběhu horkou vodou: její dávkování však nechám na vás, protože kuře z nálevu nasává mnohem méně, než jste zvyklí.
3
Po hodině a čtvrt troubu vypněte a otevřete. Kuře nechejte odpočívat ještě tak 15 minut ve vlažné troubě, maso v tomto podstatném okamžiku zkřehne ještě víc. Přestože vím, jak blahodárné účinky tato chvíle na maso má, přiznávám, že se mi nevždy daří uchránit jej před chtivostí hladovců. Jediné, co vám mohu poradit, abyste pečení dobře načasovali a začali dříve, dokud stolovníci ještě projevují civilizovanou vůli držet se dobrého vychování a počkat.

pondělí 4. ledna 2016

Něco k historii vzdělávání

Já mám tyto Oprásky ráda a navíc je to o mé jmenovkyni. Byla to ostrá žena.
PS: těm, co už viděly u mě na FB se omlouvám, ale sem to tak nějak tematicky patří...